perspektywy

wywiady

Żartobliwie nazywam siebie tenisistą - wywiad z Marcinem Januszkiewiczem

fot. Wiesław Czerniawski

Pierwsze pytanie będzie banalne, ale potem się z niego wytłumaczę: jak określiłbyś swój zawód?

To nie jest banalne pytanie, jest trudne. Nie mam zielonego pojęcia, jak mógłbym siebie określić. Z wykształcenia jestem aktorem, ale zajmuję się wieloma innymi rzeczami: komponuję muzykę, piszę teksty, koncertuję. Ostatnio żartobliwie nazywam siebie tenisistą - tenis jest moją absolutną pasją, poświęcam mu każdą wolną chwilę.

 

Zapytałam o to, bo zastanawiam się, czy w obecnych realiach jest sens, aby młodzi ludzie precyzowali swoje zajęcia.

I tak, i nie. Ja precyzuję siebie jako osobę wykonującą zawód artystyczny; wiem, czego chcę. Zajmuję się aktorstwem i muzyką, ciągle doskonalę swoje umiejętności. Ze smutkiem obserwuję natomiast moje pokolenie, tak zwanych nowych trzydziestolatków, i zauważam, że ludzie nie potrafią się odnaleźć. Studiują przypadkowe kierunki, zmieniają prace jak rękawiczki. To bolączka dzisiejszych czasów: młodzi ludzie robią wszystko i nic. To przykry i trudny temat, z którym ja na szczęście nie muszę się mierzyć.

 

Niektórzy artyści wybierają inną drogę. Zamiast skupiać się na konkretnej dziedzinie aktywności artystycznej, odcinają się na przykład od wszelkiej komercji.

Ten etap mam za sobą. Mimo, że mam 30 lat, mój apetyt artystyczny jest bardzo zaspokojony, naprawdę! W teatrze zagrałem to, co chciałem, spotkałem się z ludźmi, o współpracy z którymi zawsze marzyłem. Podobnie jest w sferze muzyki. Udało mi się zdobyć parę szczytów, na które chciałem wejść. Mam poczucie, że polityka małych kroków, jaką obrałem po skończeniu szkoły, teraz procentuje. Absolutnie nie obrażam się na komercję, wręcz jestem zdania, że dopiero teraz mogę ją odpowiednio wykorzystać. Ostatnio w jednym wywiadzie nazwałem teksty Agnieszki Osieckiej poetyckim popem. Uważam, że kiedyś muzykę popularną (tak zwany pop) tworzyli Grzegorz Ciechowski czy Perfect. Teksty Olewicza, Hołdysa czy Osieckiej są barwne poetycko, wielowymiarowe, fenomenalne pod względem rzemieślniczym, ale również popularne. Są dostępne dla zwykłego śmiertelnika, który niekoniecznie jest w stanie odnaleźć się w poezji Norwida czy Herberta. Chciałbym być wytrawnym rzemieślnikiem, balansującym na granicy kultury wysokiej i popu, który może dotrzeć do szerszego odbiorcy.

 

Faktem jest, że panuje głupie przekonanie, że pop musi być zły.

Chmurno-durne bity i teksty o niczym są efektem działań lobby producenckiego. Wytwórnie kalkulują, liczą kasę i badają słuchalność czy kliknięcia. Pierwszym dowodem, że może być inaczej było dla mnie pojawienie się Adele – dziewczyny o przepięknym głosie śpiewającej niebanalne teksty napisane do ładnych kompozycji. Muzyka artystyczna zawładnęła listami przebojów – szok! Zamiast narzekać na komercję, trzeba starać się robić dobry pop.

fot. Wiesław Czerniawski

Słucham tego, co mówisz i zastanawiam się, ile teraz w show biznesu w sztuce, a ile na odwrót?

Jak myślę o show biznesie sztuce, to natychmiast przypominają mi się spektakle z udziałem aktorów znanych z seriali. Działa to jako objazdówka i dobrze się sprzedaje. A sztuka w show biznesie?

 

Są postaci, które udzielają się na różnych, często skrajnych płaszczyznach, na przykład Maja Ostaszewska jest wszędzie.

Tak, angażuje się w wiele kampanii, ale to mi nie przeszkadza. Nie przeszkadza mi też, że Maciek Stuhr jest wszędzie. Bardziej przeszkadza mi, że Zenek Martyniuk jest twarzą Telewizji Publicznej. Oczywiście jak zdecydowana większość Polaków bardzo lubię jego piosenki podczas imprez. Kto nie zna tych tekstów? Nie jestem jednak w stanie wyobrazić sobie, że kiedyś w Telewizji Publicznej królował Młynarski, a teraz robi się dwudziestopięciolecie disco polo.

 

Wspomniałeś, że to dobrze, jak osoby publiczne zabierają głos.

Moim zdaniem dobrze.

 

Nawiążę do Twojego udziału w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie między innymi zaprezentowałeś swoją interpretację hymnu. Też chciałeś coś zamanifestować?

Wiedziałem, że taki wybór repertuaru będzie paradoksalny. Nie trudno zauważyć smutną tendencję, że nasz kraj jest podzielony. Dla jednych wykonanie hymnu w obecnych realiach było protestem, natomiast dla drugich patriotycznym hołdem. Upiekłem kilka pieczeni na jednym ogniu. Sam pomysł urodził się z anegdotki. Usłyszałem o studentce grafiki, która na zaliczenie musiała złożyć książkę. Na warsztat wzięła Biblię. Stwierdziłem, że to genialne, no bo jak to ocenić? Chciałem zabić podobnego ćwieka jurorom PPA: proszę bardzo, oceńcie hymn Polski. Początkowo miał to być delikatny afront wobec jurorów. Potem uznałem, że musi to być wypowiedź, dlatego połączyłem hymn z "Nim wstanie świt" oraz dodałem słowa z "Wojenki...". Tuż przed finałowym etapem pojawił się moment, kiedy ludzie mnie zagadywali i tłumaczyli, interpretowali to co zrobiłem. To było fenomenalne! Zbierałem przeróżne recenzje, często zupełnie się wykluczające. Pojawił się głos, że chciałem udowodnić, że Agnieszka Osiecka i Krzysztof Komeda to najbardziej aktualny hymn na obecne czasy. Cieszył mnie odbiór, bo potwierdził, że osiągnąłem swój cel, wsadziłem kij w mrowisko. Co ciekawe, zupełnie wyłączyłem się emocjonalnie. Wcześniej już kilkakrotnie brałem udział w konkursie i co tu kryć -  zawsze chciałem wygrać. Tym razem podszedłem do tego bez żadnych oczekiwań. Wiedziałem, że eksperyment z mariażem takich utworów jest bardzo mocną propozycją. Puściłem iskierkę i czekałem, czy lont się zapali, może coś wybuchnie? Obudziła się we mnie ciekawość małego łobuza.

fot. Wiesław Czerniawski

Twórcy sięgają po przeróżne środki przekazu. Gdzie jest granica, której nie można przekroczyć?

Nie wiem. Ostatnio czytałem artykuł o zagranicznym spektaklu. Nadzy aktorzy wsadzają sobie palec w odbyt i tak chodzą dookoła. Wiadomo: skandal! Pomyślałem o tym chwilę, to faktycznie skandal? Przekroczyli granicę? Mnie to akurat nie rusza, chyba nie mam też ochoty, żeby to oglądać. Wiem, że jest gros wrażliwych osób, którym nie mieści się w głowie, aby zrobić coś takiego na scenie. Rozumiem więc, że oni nie są odbiorcami takiej sztuki. W związku z tym się tam nie wybierają i nie komentują. Mierzi mnie ograniczanie praw innych do życia, do wypowiedzi, do wszystkiego. Oczywiście często pojawia się argument, z którym trudno dyskutować: "tylko nie za moje pieniądze". Za moje pieniądze też są finansowane inicjatywy, których nie popieram. Granice są tam, gdzie kończy się nasza wyobraźnia, a ta przecież jest nieograniczona. Nie powinniśmy się ograniczać jako artyści, a jako ludzie... było takie ładne powiedzenie.

 

Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego?

Dokładnie, coś w tym jest. Najważniejszym prawem powinno być nieograniczanie drugiego człowieka. Szanuję zarówno wierzących, jak i niewierzących. Nie rozumiem, dlaczego mieliby nakłaniać się wzajemnie do zmiany przekonań. W naszym kraju nagminnie podejmuje się próby, by zmieniać poglądy innych. Przecież to absurdalne i zupełnie niepotrzebne. Słuchałem ostatnio wywiadu z Andrzejem Rosiewiczem – artystą, którego szanuję. Mówił tam, że nie przeszkadzają mu homoseksualiści, ale on nie zgadza się na pewne rzeczy. Czyli oni mogą siebie żyć, ale już nie całować się na jego oczach. Zastanawiam się, gdzie tu jest błąd? W tym, że te osoby się całują, czy w tym, że on wtedy otwiera oczy? Dlaczego ograniczać prawo do szczęścia jakichś ludzi? Kto jest arbitrem w tej sytuacji?

 

Pytanie, czy człowiek w ogóle może sobie rościć prawo do bycia sędzią.

Ludzie automatycznie oceniają innych. Z całych sił staram się z tym walczyć i nie oceniać drugiego człowieka.

 

Jesteś bardzo aktywny w wirtualnym świecie, a tam każdy ocenia.

Internet przestał już być anonimowy. Kiedyś każdy mógł opluć drugiego człowieka hejtem, a teraz Facebook staje się bazą danych. Może to przerażać, ale w kontekście naszej rozmowy trzeba przyznać, że jest to absolutnie wskazane. Myślę, że niedługo sądy będą rozstrzygać sprawy związane z mową nienawiści w Internecie. Czasem nie jestem w stanie czytać niektórych idiotycznych komentarzy. Przeraża mnie, do jakiego stopnia ludzie czują się silni i bezkarni.

 

W przypadku artystów w grę wchodzi jeszcze zderzenie przeciwnych emocji. Na scenie zwykle owacje, a w Internecie bezlitosna krytyka.

Przyzwyczaiłem się do tego. Dbam, aby mieć dobre samopoczucie oraz, jak to mawiał mój ojciec, żeby najlepiej czuć się we własnym towarzystwie. Przy całej mojej sympatii do ludzi zdarza mi się żartować z nieprzychylnych komentarzy, zwłaszcza z tych na mój temat. Rajcują mnie, lubuję się w ich czytaniu. To zabawne, że ludzie są w stanie tak przelewać swoje frustracje, lenistwo, zazdrość zawodową, rozczarowanie swoim często dramatycznym tu i teraz. Negatywne komentarze spływają po mnie, wręcz motywują mnie do działania. Można być Zbigniewem Wodeckim, którego wszyscy kochali, to fenomen! Ja taki nie jestem, jestem dość buńczuczny, ludzie mnie kupują, albo zarzucają, że to co robię jest manieryczne i przekrzyczane. Nie interesuję tych odbiorców, oni nie interesują mnie, to jest proste.

 

A jak dbasz o zachowanie pokory?

Mama zawsze mi powtarzała: pokora, pokora, pokora. A ja do dzisiaj nie wiem, co to znaczy. Staram się być skromny, nieustannie pracuję, żeby się rozwijać, jestem wobec siebie bardzo krytyczny. Głupio mi mówić to głośno, ale wiem, że mój poziom jest nie najgorszy; wiem, co umiem zrobić, na co mnie stać. Gdyby efekty mojej pracy były kiepskie, to nie miałbym chyba ochoty wyjść na scenę. Po koncertach słyszę komplementy, ludzie często kończą swoją wypowiedź: „ale ty wiesz, że jesteś świetny”. I trudno odpowiedzieć: „wiem”.

 

Czasami chyba trzeba.

Trzeba wyczuć kontekst. Podobnie jest z lekarzami. Ty widzisz lekarza przez 5 minut raz na 2 lata. On takich jak ty widzi non stop, kilkudziesięciu dziennie. Wystarczy drobiazg, gorszy dzień, a pacjent zacznie rozpowiadać, że lekarz Iksiński to kawał gbura. Wystarczy, że zupełnie niechcący palnę coś głupiego do osoby, która nie zna mojego poczucia humoru czy retoryki, a zostanę odebrany negatywnie. Pokorę stawiam na równi z dyplomacją; trzeba wiedzieć, kiedy ją stosować. Czasem rozmowa idzie w złym kierunku, nie chodzi tylko o to, co działo się na scenie. Chodzi o coś więcej, a to „więcej” mnie nie interesuje. Wtedy kończę rozmowę. A czasem słyszę tak piękne słowa, że kompletnie nie wiem, co odpowiedzieć. Pokora nie jest łatwa.

 

Zwłaszcza przy wykonywaniu tak specyficznego zawodu.

Jan Englert powiedział, że aktor musi znaleźć granicę pomiędzy pokorą a przekonaniem, że zagra coś najlepiej na świecie. Trzeba mieć poczucie, że nikt nie zrobiłby tego lepiej, inaczej nie ma po co wchodzić na scenę. Moim idolem jest Roger Federer, gość wygrał 19 Wielkich Szlemów, a jeszcze mu mało. Za każdym razem idzie z zaciśniętymi zębami po swoje, nie odpuszcza. Ma świadomość, że jest wielki, a mimo to nadal walczy. Podobnie aktorzy czy muzycy muszą mieć świadomość potencjału, jaki w nich drzemie. Miejsce na pokorę jest przy tym, jak wykorzystuje się swój potencjał. Dla mnie pokora to chyba ciągła praca nad własnym rozwojem. Rozśpiewuję, kształcę głos, czytam, oglądam spektakle kolegów, chłonę rzeczywistość. Pokora to dążenie do perfekcji, której i tak nigdy nie osiągniesz. A nie fałszywe udawanie, że nie ma się świadomości narzędzi, jakimi się dysponuje.

 

Powrócę do Twojej odpowiedzi na początkowe pytania. Przyznałeś, że mimo swoich 30 lat już czujesz się spełniony. Takie wyznanie wymaga odwagi?

Uważam, że to prawdziwe. Naprawdę się tak czuję, nic na to nie poradzę. Może to słabe? Jestem strasznie ambitny, ale czuję się już spełniony i uczciwie o tym mówię. Paradoksalnie dzięki temu poczuciu coraz więcej rzeczy mnie zaskakuje. Każde kolejne zawodowe zadanie wznosi mnie na wyższy poziom wtajemniczenia. A to spełnienie nawet mnie cieszy.

 

Zawsze miałeś takie poczucie?

Nie, mam je od około dwóch lat.

 

Czyli to kwestia wypracowania i ułożenia pewnych rzeczy w głowie?

Tak. Przebieg mojej karierki zawodowej na razie pozwala mi na takie stwierdzenie. Każde kolejne zadanie nie jest dla mnie wyzwaniem, to po prostu się dzieje. 

fot. Wiesław Czerniawski

fot. Wiesław Czerniawski (fotorelacja ze spektaklu "Wesołe miasteczko"