perspektywy

teatr

Dlaczego pan tu jest? Dwóch w twoim domu.

 

teatrwybrzeze.plUładzimir Niaklajeu – białoruski poeta oraz działacz polityczny (jeden z opozycyjnych kandydatów na prezydenta w 2010 roku). W dniu wyborów został dotkliwie pobity, następnie uprowadzono go ze szpitala. Po pewnym czasie wyszło na jaw, że w oburzających warunkach przetrzymuje go KGB. Wkrótce Niaklajeu umieszczono w areszcie domowym. Mężczyzna miał ograniczone kontakty z bliskimi oraz lekarzem. Ciągła obserwacja zniszczyła jego psychikę. Ostatecznie poeta został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

teatrwybrzeze.plPowyższa historia stała się inspiracją do stworzenia „komedii o prawach człowieka”. Młodzi dramatopisarze przeprowadzili rozmowy z samym Niaklajeu oraz jego żoną. Na ich podstawie Griemina napisała groteskowy dramat.teatrwybrzeze.plSpektakl „Dwóch w twoim domu” to poruszająca historia mężczyzny zniszczonego przez władzę. Przedstawienie doskonale obrazuje, iż prywatność to wielki skarb człowieka. Inwigilacja, odosobnienie, obdarcie z intymności mogą być bardziej destrukcyjne niż przemoc fizyczna. Zwykłe mieszkanie w bloku może stać się istnym piekłem.

teatrwybrzeze.plWidzowie poznają bohatera przedstawienia w momencie, kiedy ten jest już strzępkiem człowieka. Mogą się jedynie domyślać, jaką osobą był kilka miesięcy temu. Teraz już nic o zostało z charyzmatycznego działacza, który był w stanie pociągnąć za sobą tłumy. Bohater jest znerwicowany, przerażony, słaby... Jego żona usiłuje przekazać mu resztki swoich sił. Stara się buntować męża, odbudowywać jego pewność siebie. Strażnicy przebywający w ich domu niszczą nie tylko właściwego więźnia, a także ją – niewinną kobietę, która pragnie być wierną i wspierającą żoną.

teatrwybrzeze.plOprócz dramatów głównego bohatera i jego ukochanej, twórcy ukazali dylematy strażników. Wbrew pozorom nie są oni tak silni, na jakich się kreują. Praca stała się ich przekleństwem. Zabierają prywatność strzeżonemu mężczyźnie, ale równocześnie sami ją tracą. Stają się więźniami swoich wizerunków, nie mają wolności politycznej.

teatrwybrzeze.plSpektakl nie pozostawia nikogo obojętnym. Prosta, aczkolwiek praktyczna, scenografia sprawia, że przedstawienie jest jeszcze bardziej dosadne. Twórcy naprawdę zadbali o to, by spektakl miał mocny wydźwięk oraz skłaniał do refleksji. Mogłabym podsumować banałem typu: „Oglądając przedstawienie, trudno uwierzyć, że taka sytuacja mogła mieć miejsce w XXI wieku”. Jednakże uważam, że ten spektakl jest na to zdecydowanie za dobry. Żeby zrozumieć, trzeba zobaczyć.

teatrwybrzeze.pl

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

„Dwóch w twoim domu”

reż. Rudolf Zioło