perspektywy

różne

39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Fotorelacja

fot. Tomasz Lenik

20 września zakończył się pełen ekscytujących seansów 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Mimo że upłynęło już dużo czasu, to impreza nadal budzi gorące emocje wśród prawdziwych kinomanów.

fot. Tomasz LenikZwycięzcą tegorocznego festiwalu okrzyknięto film „Bogowie”. Produkcja wygrała nie tylko główną nagrodę – Złote Lwy, ale także statuetki za najlepszy scenariusz, scenografię oraz charakteryzację. 

fot. Tomasz Lenik

Tuż po Złotych Lwach najbardziej ciekawiły mnie nagrody przyznawane aktorom. Statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską zdobył bezkonkurencyjny Tomasz Kot za wykreowanie postaci profesora Religi. Wbrew moim oczekiwaniom nagrody za bohaterkę żeńską nie zdobyła Joanna Orleańska. Jury zdecydowało się przyznać statuetkę Zofii Wichłacz za postać Biedronki w obrazie „Miasto 44”. 

fot. Tomasz LenikJedną z najjaśniejszych gwiazd gali była Sonia Bohosiewicz. Aktorka wprawdzie nie dostała żadnej nagrody, jednakże zagrała w aż czterech filmach pokazywanych w ramach festiwalu. Trzy z nich („Bogowie”, „Obywatel” i „Fotograf”) brały udział w Konkursie Głównym. Ponadto Bohosiewicz wystąpiła filmie „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego. Produkcja ta zdobyła Nagrodę od publiczności.

fot. Tomasz LenikFilm „Obywatel” zdobył Nagrodę specjalną jury. Oceniający docenili twórców za odwagę podjęcia trudnych tematów. Statuetkę odebrał reżyser Jerzy Stuhr oraz producent Piotr Dzięcioł.

fot. Tomasz LenikSwoistą ciekawostką jest sytuacja Dawida Ogrodnika. W tym roku aktor został doceniony za drugoplanową rolę męską (film „Obietnica”). To już kolejna taka nagroda dla artysty – w 2012 roku dostał ją za filmie „Jesteś Bogiem”. Jurorzy nie przyznali mu natomiast nagrody rok temu za postać niepełnosprawnego Mateusza w filmie „Chce się żyć”; doceniono wówczas Andrzeja Chyrę za obraz „W imię...”. 

fot. Tomasz LenikA oto moja profesjonalna relacja z tegorocznego festiwalu :)

Jedni z gości dali otwarcia festiwalu: Daniel Olbrychski oraz Zofia Czerwińska. 

fot. M. Kąsiel

Obecni w Gdyni podczas festiwalu: Sonia Bohosiewicz, Antoni Królikowski oraz Monika i Zbigniew Zamachowscy.

fot. M. Kąsiel

Ukryty Tomasz Kot udzielający wywiadu :)

fot. M. Kąsiel

 

Malownicza plaża w Gdyni. 

fot. M. Kąsiel

Tymczasowe redakcje Perspektyw :)

fot. M. Kąsiel