perspektywy

wywiady

Każdy, kto ma odbiorców, jest artystą – wywiad z Dodą

gala.pl

 

Doda jest szalenie wyrazistą postacią polskiego show biznesu. Od początku swojej działalności wzbudza kontrowersje. Można ją kochać albo nienawidzić. Uwielbia prowokować, bywa wulgarna i irytująca. Jednak to ona sprawiła, że mnóstwo osób zarejestrowało się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Jak nikt inny potrafi zrobić prawdziwe show podczas koncertów. Jest absolwentką szkoły muzycznej, jako nastolatka pracowała w teatrze muzycznym Studio Buffo. Czytelnicy Newsweeka nadali jej tytuł Gwiazdy Dobroczynności, zaś pismo Wprost umieściło ją na liście 100 najbardziej wpływowych Polaków. Doda – sensacja dla dziennikarzy, królowa dla fanów.  

 

gala.pl

Trudno być gwiazdą?

Bardzo. Gwiazda musi być „zaopatrzona” w te cechy charakteru, które są unikatowe – szczególnie dla polskiej mentalności. Musi być bardzo pewna siebie oraz totalnie zaimpregnowana na krytykę. Nie może się poddawać. I co najważniejsze – nie może się niczym przejmować. W Polsce jest to trudne, ponieważ my wszyscy lubimy krytykować i ściągać rodaka w dół.

Robisz wiele – udzielasz się charytatywnie, koncertujesz, nagrywasz nowe piosenki, wydałaś koncertowe DVD. Tymczasem ludzie skupiają się na krytyce. Boli Cię ten brak docenienia?

Nie, bynajmniej. Kompletnie nie zwracam na to uwagi. Myślę, że to jest problem tych ludzi. Problem i strata.

Jesteś bardzo pewna siebie. Można powiedzieć, że brak Ci pokory?

Nie, nie brakuje mi pokory. Jestem wielką realistką – widzę to, co prawdziwe, oceniam fakty. Mam w sobie dużo pokory, ale też nie da mi się wmówić, że nie jestem bardzo dobra.

gala.pl

Jakie masz plany na przyszłość? Chcesz być „nową Dodą”, o której się teraz pisze?

Nie wiem, co się pisze, co znaczy „nowa Doda”... To jest wymysł dziennikarzy.

Piszą, że dojrzałaś.

Ahhh, tak mówią... Może tak jest? Nie wiem. Zobaczymy. Artysta musi ciągle iść do przodu, rozwijać się. Traci swój artyzm, kiedy uznaje, że wszystko, co uczynił jest dobre i nie wymaga ulepszeń. Artysta odznacza się tym, że chce poprawiać nawet największe dzieło.

Tworząc muzykę komercyjną, uważasz, że jesteś artystką?

Uważam, że każdy, kto ma odbiorców, jest artystą.

gala.pl

Jesteś bardzo blisko swoich odbiorców, fanów. Nie obawiasz się, że ktoś może to wykorzystać?

Nie, nie obawiam się. Myślę, że to ja jestem bardzo emocjonalną osobą. Krąży nawet taka plotka, według której chodząca przy mnie ochrona, nie zajmuje się bronieniem mnie, tylko ludzi przede mną (śmiech).

Co chciałabyś przekazać swoim fanom? Czego chcesz ich nauczyć przez swoją twórczość?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo rozbudowana. Trzeba posłuchać moich piosenek. Musiałabym prowadzić teraz długi monolog. Każdy z moich utworów mówi o czymś innym. Nie wszystkie z nich są optymistyczne. Są za to dwojakie oraz skrajne. Wynika to z tego, że moje życie składa się z dosyć drastycznych czy emocjonujących sytuacji. Swoją twórczość opieram również na mojej osobowości, która jest pozytywną stroną wszechświata. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie.

 gala.pl